برگزاری شصت و یکمین کنگره دندانپزشکی ایران به صورت حضوری

برگزاری شصت و یکمین کنگره دندانپزشکی ایران به صورت حضوری 3

     دکتر علی تاجرنیا رئیس جامعه دندانپزشکی ایران و دست اندرکاران برگزاری شصت و یکمین کنگره جامعه دندانپزشکی ایران، در نشست خبری روز بیست و سوم فروردین مصادف با روز دنداپزشک در محل جامعه دندانپزشکی به ارائه توضیحاتی پیرامون نحوه بهداشت دندان و دهان در جامعه و همچنین برگزاری شصت و یکمین کنگره پرداختند.

     دکتر تاجرنیا با اشاره به ترس زیاد مردم برای دریافت خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا، ضمن تاکید بر کنترل عفونت در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی خاطر نشان کردند: باید استاندارد سلامت دهان افزایش یابد، برای افزایش سطح سلامت بهداشت دهان و دندان مردم طرحی با عنوان "برنامه هر مطب، پایگاه ارتقای سلامت دهان" از سوی جامعه دندانپزشکان ایران طراحی شده و قرار است با مساعدت وزارت بهداشت بزودی در سراسر کشور اجرایی شود. در این طرح تمامی مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی به پایگاه سلامت تبدیل شده و بیماران را با خدمات دندانپزشکی و رسیدگی به دندان های آنها برای جلوگیری از هزینه های سرسام آور خرابی دندان ها، آشنا می کنند.

     همایون فراست رئیس کنگره با اشاره به قدمت برگزاری کنگره جامعه دندانپزشکی ایران، از این کنگره به عنوان بزرگ‌ترین تجمع گروه‌های پزشکی در کشور نام برد و گفت: شرکت کنندگانی از کشورهای همسایه افغانستان، ترکیه و…، نیز در این کنگره حضور خواهند داشت. همچنین هدف از برگزاری این کنگره، ارائه تازه‌های علمی در رشته دندانپزشکی است که منجر به ارتقا سلامت دهان و دندان و دانش همکاران دندانپزشک خواهد شد.

فراست با اعلام اینکه شصت و یکمین کنگره جامعه دندانپزشکی ایران در روزهای ۲۷ تا ۳۰ مهر ۱۴۰۰ در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد، ادامه داد: ما معتقدیم که در زمینه بهداشت دهان و دندان، باید اطلاع رسانی‌های بیشتری صورت بگیرد. با توجه به اینکه وضعیت بهداشت دندان مردم به دلیل کرونا مطلوب نیست و اطلاع رسانی در مورد بهداشت دندان و دهان به عنوان مهمترین اصول برای سلامت بدن در جامعه کم است؛ آموزش در این زمینه باید از دوران کودکی و نوجوانی در مدارس، دانشگاهها و رسانه ها گسترش یابد و نهادینه شود.

دبیر علمی کنگره آقای کیوان ساعتی با اشاره به ۱۴ پنل رشته‌های دندانپزشکی، گفت: امسال از همکاران دندانپزشک برای اولویت بندی رشته‌های دندانپزشکی، نظر سنجی کرده ایم و فعلاً پنج رشته در اولویت به ترتیب، ترمیمی، پروتز، ایمپلنت، N۲ و دندانپزشکی دیجیتال قرار دارد.

وی افزود: رویکرد امسال کنگره علم و تجربه است، امیدواریم بعد از یک سال، کنگره را در پاییز ۱۴۰۰ به صورت حضوری برگزار کنیم. زیرا، امیدواریم تا آن زمان روند واکسیناسیون علیه کرونا  به خوبی پیش رفته باشد. همکاران دندانپزشک نیز هر گونه مطلبی که ارزش سخنرانی و طرح در کنگره دارد را با مراجعه به وب سایت کنگره  مراحل ارسال را انجام دهند.  البته کنگره امسال به شکل مجازی از اوایل تابستان کلید می‌خورد و سخنرانی‌هایی در ۱۴ رشته تخصصی دندانپزشکی خواهیم داشت که قابل استفاده برای تمامی همکاران است.

امیر عزمی دبیر اجرایی کنگره نیز ضمن اشاره به اهمیت این رویداد علمی و پزشکی در ابعاد مختلف آن گفت: پیش بینی می‌کنیم کنگره امسال در حدود ۵ هزار ثبت نام و ۱۰ هزار بازدید کننده داشته باشد.

پیمان کشاورز معتمدی دبیر نمایشگاه کنگره نیز به ارائه توضیحاتی پیرامون نمایشگاه دندانپزشکی در حین برگزاری کنگره پرداخت و گفت: تلاش کرده ایم بیشترین فضا را برای تولید کنندگان تجهیزات دندانپزشکی در کشور اختصاص دهیم.

وی افزود: حدود ۱۰ هزار متر مربع فضای مفید برای برپایی غرفه‌های نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

منبع: mehr.news