درخواست دندانپزشکان از تیم‌های دندانپزشکی برای پخش نکات بهداشت دهان برای کاهش سرعت گسترش covid- 19

درخواست دندانپزشکان از تیم‌های دندانپزشکی برای پخش نکات بهداشت دهان برای کاهش سرعت گسترش covid- 19 3

به گزارش دنت آنلاین و به نقل از سایت دندان‌پزشکی بریتانیا، یک دندانپزشک، متخصصان دندان‌پزشکی را تشویق می‌کند تا مردم را از نکات بهداشتی دهان در زمان شیوع covid-19 آگاه سازند.

پروفسور مارتین ادی، استاد بازنشسته دانشکده دندانپزشکی بریستول، می‌گوید: استفاده از خمیردندان نقش مهمی در پیشگیری از عفونت‌های ویروس کرونا دارد و از همکاران خود در زمینه این صنعت می‌خواهد تا مردم را از این موضوع آگاه سازند.

او همچنین معتقد است که استفاده از تجهیزات محافظت شخصی برای دندان‌پزشکان و کادر درمانی آنها امری ضروری می‌باشد.

وی ادامه می‌دهد: براساس سه نکته اساسی، حتی احتمال مسواک زدن با خمیر دندان هم می‌تواند نقش بسزایی در کاهش عفونت ویروس کرونا داشته باشد.

اولا، شستن دست‌ها با آب و صابون و یا ضدعفونی کردن آن‌ها برای محدود کردن مستقیم یا غیرمستقیم گسترش بیماری‌های عفونی مانند کووید-19. این مورد پایه و اساس علمی دارد.

دوما، کووید-19 مانند بسیاری از بیماری‌های تنفسی دیگر، میکروارگانیسم‌های عفونی دارد که از بزاق دهان، از طریق سرفه، عطسه یا حتی صحبت کردن، خارج می‌شوند.

سوما، خمیردندان‌ها حاوی سدیم لورل سولفات هستند. این ماده در بسیاری از مواد آنتی میکروب شستشوی دست علیه covid-19 وجود دارد.

به علاوه، وی اعتقاد دارد که عمل ضدمیکروبی در دهان تا چندین ساعت ادامه دارد. در نتیجه اگر صحبت‌های دندان‌پزشکان مبنی بر دوبار مسواک در روز به مدت دو دقیقه رعایت شود، بار ویروسی بزاق کاهش می‌یابد.

کارکنان خط مقدم

او معتقد است که دندانپزشکان و کادر درمانی آن‌ها نقش مهمی در انتقال این پیام دارند و باید روزی دوبار باید با بیماران در ارتباط باشند و به آنها نکات بهداشتی دهان و دندان را گوشزد کنند.

متخصصان این حوزه، همچنین می‌توانند مواردی که تقریبا بر همگان آشکاراست را به صورت دیگری بیان کنند، مثلا بعد از مسواک زدن، مواد باقیمانده در دهان را به بیرون تف کنید و دیگر دهان را آبکشی نکنید.

درحالیکه بسیاری از مردم خانه نشین شده‌اند، بهتر است قبل از بیرون رفتن برای خرید، ورزش یا ... مسواک بزنید. این مورد برای افزایش تعداد دفعات مسواک زدن آنها انجام می‌شود.

مقدار بیشتری خمیر دندان، روی انگشت بزنید و آن را به دندانها و مخاط بمالید. پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان باید قبل از پوشیدن تجهیزات مخافظت شخصی، مسواک بزنند.

او اضافه می‌کند: در آخر، برای دندان‌پزشکانی که بیمار اورژانسی دارند یا در بخش اورژانسی یک مرکز بهداشتی کار می‌کنند، باید خودشان در ابتدا موارد بهداشت دهان را رعایت کنند. این مورد می‌تواند مسواک زدن هنگام جراحی یا افزایش تعداد دفعات مسواک زدن باشد.

در صورت امکان باید از بیماران خواست تا دقیقا قبل از انجام اقدام یا معاینه موردنظر بر روی آن‌ها، مسواک بزنند. اگر امکان مسواک زدن قبل از معاینه وجود نداشت، خمیردندان باید در اتاق انتظار در دسترس باشد تا دقیقا قبل از معاینه بردهان و دندان مالیده شود.

منبع: سایت دندانپزشکی بریتانیا