منتظر بمانید...
Dent Online

   


ضعف در توزیع و نظارت کارپول

۱۴ خرداد ۱۳۹۸

عدم وجود ساز و کار مناسب، ضعف در توزیع داروخانه ای و عدم نظارت، کارپول‌ها را راهی بازار آزاد می‌کند.

 

رئیس اداره درمان دندان‌پزشکی وزارت بهداشت گفت: باید نحوه توزیع کارپول را دوباره باز تعریف کنیم و کارپول از کانال مشخصی توزیع شود و توزیع عام صورت نگیرد.

 

رئیس اداره درمان دندان‌پزشکی وزارت بهداشت ادامه داد: متأسفانه به دلیل اینکه توزیع داروخانه‌ای وجود دارد احتمال اینکه کارپول‌ها از داروخانه‌ خارج و در بازار آزاد به فروش برسند وجود دارد. وی علل فروش کارپول در بازار آزاد را ضعف در قوانین و نظارت دانست و گفت: کارپول به دلیل آن که دارو شناخته می‌شود فروش آن در داروخانه‌ها صورت می‌گیرد و متأسفانه به دلیل ضعف در نظارت ممکن است کارپول‌ها از داروخانه خارج و در بازار آزاد عرضه شوند.

 

کارپول‌ آرتیکائین ۴درصد اسپانیایی توسط نماینده رسمی اینیبسا، به کشور وارد و توسط شرکتی دیگر، در سطح داروخانه‌ها پخش می‌شود. قیمت فروش این کارپول به داروخانه حدود ۸۰ هزار تومان و قیمت مصرف کننده حدود ۱۰۰هزار تومان است. اما در حال حاضر با قیمت ۲۸۰ تا ۳۰۰هزار تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

 

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت درباره اینکه چگونه می‌توان از عرضه کارپول در بازار آزاد با قیمت‌های بالا جلوگیری کرد، گفت: در حال رایزنی هستیم تا مکانیسم قانونی پیدا کنیم تا رویه توزیع کارپول اصلاح شود.

 

وی افزود: یکی از پیشنهادات برای اصلاح توزیع کارپول این است که کارپول از طریق اداره کل تجهیزات پزشکی و سامانه‌ای که در این اداره کل وجود دارد توزیع شود و در خواست ما این است که سازمان غذا و دارو توزیع کارپول را از طریق این سامانه اجرایی کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جواناستفاده از مطالب سایت دنت آنلاین تنها برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کاسپین طب تریتا می باشد.
Copyright © DentOnline